Wzór parkietu jodełka klasyczna, francuska, węgierska – Różnice

Jodełka francuska, jodełka węgierska, a może klasyczna, czym się różnią? 

W ostatnim czasie podłogi drewniane, układane w kunsztowny wzór jodełki znów wracają do łask i coraz częściej wykorzystywane są przez architektów wnętrz. I nic w tym dziwnego, podłogi jodełkowe postrzegane są jako wyznacznik luksusu. Jeśli marzysz o wyrafinowanym wnętrzu, pełnym elegancji i szyku, podłoga w jodełkę będzie dla Ciebie idealną propozycją.

Parkiet drewniany w jodełkę  – prosty sposób na luksusową aranżację

Podłoga w jodełkę to elegancja w czystej postaci. Jej wyróżnikiem jest zastosowanie materiałów wysokiej jakości oraz perfekcyjne wykończenie. Świetnie wpasowuje się w aranżację wnętrz w różnych stylach. Coraz częściej ten system podłogowy widoczny jest w kamienicach, domach jednorodzinnych, apartamentach, loftach, jak również w restauracjach i obiektach hotelowych.

Do ułożenia podłogi we wzór jodełki stosuje się różne rodzaje drewna, w zróżnicowanych kolorach i wymiarach. Podłoga w jodełkę charakteryzuje się specyficznym sposobem zakończenia deszczułek. Ponieważ drewno nadal jest materiałem ekskluzywnym, podłoga wykonana z tego surowca, szczególnie  w niezwykły wzór jodełki nada pomieszczeniu ponadczasowej elegancji.

Jeśli chcesz stworzyć ekskluzywne i luksusowe wnętrze, masz do wyboru jedną z trzech popularnych metod układania parkietu: 

  • jodełka francuska, 
  • jodełka węgierska.
  • jodełka klasyczna.

Czym wzory jodełek różnią się od siebie? 

Te trzy rodzaje jodełek różni przede wszystkim kąt, pod którym zacięte są deszczułki.

Jodełka francuska

Jodełkę francuską układa się z deseczek przyciętych pod kątem 45° na krótszych krawędziach.  Po złożeniu deszczułki tworzą między sobą kąt 90°. Wzór ten przypomina kształtem grot strzały. Jodełka francuska prezentuje się bardzo elegancko, nadaje wnętrzom wyjątkowej lekkości, sprawia wrażenie regularności, harmonijności, a jednocześnie dynamizmu.  Podłoga ułożona w ten wzór jest ponadczasowa, dostępna w wielu wariantach wymiarowych, idealnie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od metrażu i przeznaczenia. Często wykorzystywana jest w stylowych aranżacjach wnętrz klasycznych, vintage, industrialnych loftach, jak również w pomieszczeniach minimalistycznych i nowoczesnych.

Jodełką francuska znajduje zastosowanie w apartamentach, hotelach, pensjonatach, restauracjach, salach bankietowych, czy innych luksusowych obiektach.

Jodełka węgierska 

Jodełkę węgierską układa się z deseczek przyciętych pod kątem 60°, po złożeniu deszczułki tworzą między sobą kąt 120°. Pomiędzy każdym pasem wzoru powstaje idealnie prosta linia. Wzór ten jest szerszy, bardziej subtelniejszy i łagodniejszy od jodełki francuskiej. Przypomina szeroki grot strzały, tworząc ciągły, delikatny, subtelny, zygzakowaty wzór. Idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach.

Ponadczasowa jodełka węgierska sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak również nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej pojawia się w polskich domach, jak i mieszkaniach, szczególnie jeśli chce się optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jodełka klasyczna

Jodłę klasyczną, zwaną również jako jodełką angielską układa się tak, aby krótszy bok deseczki łączył się z dłuższym bokiem drugiej deseczki pod kątem prostym (krańce deszczułek przylegają bezpośrednio do siebie). W ten sposób uzyskuje się bardzo elegancką i stylową podłogę. Jodełka klasyczna występuje w dwóch wariantach ułożenia: jodełką klasyczna pojedyncza, której wzór jest bardziej subtelny i delikatniejszy oraz jodełka klasyczna podwójna, wzór jest cięższy. Podłoga ułożona we wzór jodełki klasycznej komponuje się z wnętrzami w każdym stylu, zarówno z nowoczesnymi jak i klasycznymi aranżacjami. Ten ponadczasowy i najpopularniejszy wzór idealnie pasuje do jasnego, jak i ciemnego drewna.

Jodełkowe wzory podłóg – postaw na ponadczasowy styl

Drewniana podłoga jodełkowa to wizytówka każdego domu. Będzie harmonijnym uzupełnieniem klasycznych pomieszczeń, jak również efektownie ożywi nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Dobrze komponuje się z różnymi surowcami. Podłoga ułożona we wzór jodełki najlepiej wygląda jeśli jest wykonana z jasnych i delikatnych deszczułek. Jeśli szukasz wyjątkowej podłogi drewnianej do swojego wnętrza, postaw na jodełkę. Jest to wzór  ponadczasowy, który zachwyca swoim wyglądem, a jednocześnie bardzo praktyczny.

Decydując się na drewnianą podłogę we wzór jodełki należy pamięta, że będzie ona służyła wiele lat. Ułożenie podłogi jodełkowej wymaga niezwykłej precyzji i dużego doświadczenia, dlatego montaż najlepiej powierzyć profesjonalistom. Wzór w jodełkę jest dosyć skomplikowany, a niewłaściwie przeprowadzone prace montażowe spowodują, iż każdy błąd będzie bardzo widoczny.

Wszystkich zainteresowanych ofertą sprzedaży oraz montażu zapraszamy do kontaktu.