Olejowanie podłogi drewnianej

W naszej ofercie znajdziesz różne sposoby na wykończenie Twojej drewnianej podłogi. Na swój parkiet czy deskę możesz położyć nie tylko lakier, ale skorzystać chociażby z olejowania. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Jak wykonujemy olejowanie podłogi? I czy to faktycznie zabieg, na który warto się zdecydować?

Olejowanie podłóg – dlaczego i po co?

Ostatnimi czasy rośnie popularność olejowania, jako sposobu na zabezpieczenia podłóg wykonanych z drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują na możliwość kontaktu z prawdziwym drewnem, a nie pokrywającą go warstwą lakieru, dzięki czemu podłoga drewniana staje się milsza w dotyku i bardziej anty-elektrostatyczna (ma o wiele mniejszą skłonność do przyciągania kurzu), co pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Olejowanie podłogi drewnianej pozwala ponadto na lepsze wydobycie rysu drewna, z którego została ona wykonana, co podnosi jego walory wizualne. Jest to również o wiele bardziej naturalne i ekologiczne rozwiązanie – zamiast chemicznego lakieru, który również bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu podczas schnięcia, wykorzystuje się naturalne oleje, pochodzące z różnych roślin, co podoba się osobom mającym na uwadze dobroć naszej planety. Parkiet czy deskę poddaną olejowaniu łatwiej naprawić, a nawet ponownie zaolejować, odświeżając kolor i warstwę ochronną, co jest niemożliwe bez cyklinowania w przypadku podłóg lakierowanych. 

Olejowanie podłóg – o czym warto wiedzieć?

Choć olejowanie deski czy parkietu cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoje liczne zalety, to istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o takim wykończeniu. Jedną z nich jest rodzaj drewna, który jest ułożony na podłodze. Okazuje się, że nie każde drewno w równym stopniu chłonie olej i dobrze prezentuje się od strony wizualnej po jego nałożeniu. Może wydawać się, że olejowanie nie jest niczym trudnym, ale w istocie jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, by cały proces zakończył się powodzeniem. Na szczęście nie musisz samodzielnie się ze wszystkim zmagać – wystarczy, że powierzysz nam wykonanie tej czynności, byś miał pewność, że prace wykonane zostaną nienagannie i profesjonalnie – tak, by na długo móc cieszyć się z należycie zaimpregnowanej podłogi.

Olejowanie parkietu ma również swoje wady, o których trzeba wiedzieć, by eksploatacja takiej podłogi przebiegała bezproblemowo. Przede wszystkim trwałość takiego zabezpieczenia jest znacznie niższa niż lakieru – kiedy kolor ulega wyblaknięciu lub zmienia się reakcja podłogi na wilgoć, to znak, że jak najszybciej trzeba powtórzyć cały proces. Olej do podłogi powinien nie tylko spełniać odpowiednie warunki, ale również być nakładany zgodnie z zaleceniami producenta i przy wykorzystaniu odpowiedniego oprzyrządowania. Dlatego najczęściej niezbędna okazuje się pomoc specjalistów. 

Podłoga poddana olejowaniu wymaga również stosowania dopasowanych środków czyszczących – tak, aby nie przyspieszać zużywania się warstwy ochronnej. Na jej trwałość ma również wpływ wykorzystany olej oraz sam kolor, jaki chcesz nadać swojej podłodze – im bliżej naturalnego koloru drewna, tym większa szansa na jego łatwe utrzymanie przez długi czas. 

Podłoga drewniana olejowana – czy warto?

Niewątpliwie tak. Olejowanie pozwala na wydobycie wszystkiego, co najlepsze z drewna. To możliwość obcowania z „żywym” drewnem, które nie zostało pokryte żadną warstwą lakieru. To anty-elektrostatyczność, co sprawia, że nie przyciąga ono kurzu ani zanieczyszczeń. To w końcu ekologiczne rozwiązanie, które w dodatku podkreśla naturalne wykończenie Twojej podłogi. Jeśli pogodzisz się z tym, że będzie trzeba stosować specjalne środki myjące i częściej, niż w przypadku lakieru wykonywać odnawianie podłogi, a także zdecydujesz się na skorzystanie z naszej profesjonalnej pomocy, to zyskasz niestandardową, piękną i naturalną podłogę na lata. Podłogę, która w wyjątkowy sposób będzie podkreślała piękno Twojego wnętrza. 


Wszystkich zainteresowanych usługą olejowanie zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy, załoga „Parkiety dla Ciebie”