Jaki parkiet do salonu wybrać?

Piękne drewniane parkiety nadal są przepięknym sposobem na wykończenie podłogi w salonie. Dziś, dzięki szerszej dostępności drewna i nowocześniejszym technikom produkcji mamy do dyspozycji więcej rodzajów parkietu, niż kiedykolwiek wcześniej. Jaki parkiet do salonu wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje parkietu

Wbrew pozorom decyzja o zakupie parkietu nie jest ostatnią, którą należy podjąć, by móc cieszyć się tym wyjątkowym wykończeniem wnętrza. Pozostaje również kwestia wyboru odpowiedniego rodzaju, tak sposobu wykonania, jak i drewna, które zostało wykorzystane do jego produkcji.

Przez dekady najpopularniejsze w naszym kraju były klepki – czyli tradycyjne drewniane deszczułki zaprojektowane tak, by jak najbardziej ułatwić ich łączenie (m.in. w pióra i wpusty). Ich standardowa długość to 25 do 50 centymetrów, szerokość od 5 do 7 cm i mają 15 lub 22 milimetry grubości. To właśnie ten rodzaj najczęściej przychodzi na myśl, myśląc o parkiecie. Wśród jego zalet niewątpliwie można wymienić możliwość wielokrotnego cyklinowania i odnawiania, tworzenie spójnej i szczelnej podłogi i dobrą izolację cieplną i akustyczną. Pozwala na układanie pakietu w różne wzory – jodełki, kwadraty i cegiełki.

Coraz częściej na podłogach widywany jest również parkiet mozaikowy, zbudowany z mniejszych elementów litego drewna naklejonych na specjalną siatkę według określonych wzorów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyspiesza układanie parkietu – jest on już wstępnie ułożony na siatce, a jedyną czynnością jest naklejenie jej na uprzednio przygotowaną powierzchnię. Mozaiki pozwalają na niemal dowolne eksperymentowanie z kolorami (np. łącząc naprzemiennie elementy ciemniejsze i jaśniejsze), wzorami czy figurami, dzięki czemu podłoga w salonie może przybrać wymarzoną formę.

Rosnącą popularnością cieszy się również parkiet warstwowy, który, podobnie jak deska warstwowa, wykonany jest z kilku warstw różnego drewna, z których ta zewnętrzna (górna) jest warstwą dekoracyjną, mierzącą od 3 do 6 mm. Układanie takich klepek jest bardzo podobne, jak w przypadku parkietu tradycyjnego (pióro – wpusty) i na pierwszy rzut oka niewiele różni się od klepki z litego drewna. Doskonale jednak współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, zazwyczaj jest również nieco tańszy. Można go (nawet wielokrotnie cyklinować). Zaletą parkietu warstwowego jest również większa dowolność w wyborze drewna i układanego wzoru, wynikające z krzyżowego ułożenia warstw, co ogranicza jego pracę podczas eksploatacji.

Ciekawą opcją jest także parkiet lamelowy, który cieszy się rosnącą popularnością z uwagi na atrakcyjne ceny, niekiedy sięgającą nawet połowę ceny parkietu tradycyjnego, mimo iż wyglądają bardzo do niego podobnie. Główna różnica wynika z ich grubości – zazwyczaj będzie to 10 do 14 mm, przez co odmienny jest ich montaż. Nie ma tu bowiem miejsca na system piór i wpustów, klepki więc muszą przylegać do siebie na styk. Mniejsza grubość oznacza mniej możliwości cyklinowania – dlatego ich trwałość nie powinna być raczej mierzona w dekadach. Może to być jednak doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie poszukują podłóg „na całe życie”, a w zamian za to docenią niższą cenę.

Drewno na parkiet – co wybrać?

Nie mniej ważną kwestią od sposobu wykonania parkietu jest także wykorzystane do jego produkcji drewno. Ma ono nie tylko wpływ na wygląd samego wnętrza, ale również na walory użytkowe i trwałość samej podłogi.

Jaki parkiet do salonu wybrać?

Decydując o tym, jakie drewno na parkiet wybrać najpierw musimy zdecydować, czy chcemy postawić na gatunki krajowe, czy egzotyczne. Drewno z naszego kraju – jak dąb, jesion, akacja, grab, sosna czarna, orzech, lipa czy sosna zazwyczaj okazuje się tańsze, a jego walory użytkowe wcale nie gorsze od importowanego. Osoby ceniące bardziej oryginalne wnętrza sięgają jednak chętniej po egzotyczne gatunki, które nie miały okazji się „upatrzyć” w domach znajomych czy sąsiadów.

Z krajowych gatunków popularnością cieszą się dąb i jasion – gatunki słynące z twardości i odporności na czynniki zewnętrzne. Doskonale znoszą próbę czasu, a ich obróbka wcale nie należy do najtrudniejszych. Alternatywą spotykaną również w domach jest również czereśnia, buk, jawor czy wiąz. Takie podłogi okazują się najlepszym wyborem dla często uczęszczanych pomieszczeń – salonów czy przedpokojów. Miększe rodzime drewno – jak sosna, świerk, jodła czy modrzew jest tańsze i łatwiejsze w obróbce, ale z uwagi na podatność na odkształcenia lepiej sprawdzi się tam, gdzie chodzi się boso, a naniesienie piasku z podwórza jest mało prawdopodobne – jak np. sypialnia.

Gatunki eksportowane również różnią się od siebie walorami użytkowymi, jak i wyglądem. Bardzo często nie widać na nich charakterystycznych dla polskiego drewna układów słojów, cechują się natomiast intensywnymi i intrygującymi barwami. Inaczej ułożone są również włókna – w niektórych gatunkach faliście lub pasiaście, co wpływa na interesującą fakturę i naturalne wzory. Wśród sprowadzanych gatunków najtwardsze są heban, quebracho, kokos (są to ogólnie najtwardsze gatunki drewna w użyciu), jatoba, robinia, teak czy majau.

Na dobór drewna na parkiet wpływ powinna mieć również chęć zastosowania ogrzewania podłogowego – jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązanie, wówczas najlepsze okażą się miększe gatunki drewna. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wybrany gatunek, jest wybrany wzór, w jaki ma zostać ułożony. Najbardziej uniwersalne są pod tym względem dąb, merbau, doussie czy iroko, czyli gatunki praktycznie niezmieniające wymiarów pod wpływem temperatury i wilgotności. Mniej stabilne gatunki powinny być układane w kwadraty czy jodełkę (buk, klon, grab, sucupira).

Jaki parkiet do salonu – zabezpieczenie

Na wyborze wzoru, metody wykonania i drewna się jeszcze nie kończy. Osobną, choć bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej metody jego wykończenia, co przełoży się na ostateczny wygląd, trwałość i walory użytkowe. Najczęściej wybierane jest lakierowanie, olejowanie, woskowanie, a czasem też ługowanie.

Lakierowanie jest zdecydowanie najczęściej wybierane, daje również największą swobodę w kształtowaniu uzyskanego efektu. Można uzyskać w ten sposób połyskującą albo matową podłogę, o naturalnym lub zmienionym odcieniu.

Najdłużej stosowaną metodą konserwowania drewna podłogowego jest woskowanie i olejowanie. Pięknie podkreśla ono naturalne piękno drewna, a taki parkiet staje się bardziej stabilny. Najpierw przeprowadza się olejowanie, a dopiero później woskowanie, dające końcowy wygląd. Wymaga częstszej konserwacji, niż parkiet lakierowany, ale w zamian jest bardziej naturalny i mniej alergizujący.

Ługowanie pozwala nieco zmodyfikować wygląd drewna na podłodze. Polega na wyszorowaniu drewna specjalną emulsją, co nadaje mu białego wykończenia. Nie jest on jednak w żaden sposób chroniony, dlatego zaleca się późniejsze woskowanie.

Nadal nie wiesz jaki parkiet wybrać? Pomożemy Ci

Jeśli szukasz inspiracji na parkiet idealnie komponujący się z Twoim wnętrzem, to możesz skorzystać z naszej pomocy. Korzystając ze zdobytego doświadczenia, a także narzędzi pomagających w dopasowaniu wnętrz. Pomożemy Ci nie tylko wybrać najlepszą kompozycję i obliczyć niezbędną ilość materiału, ale również dostarczymy wybrany parkiet na miejsce i go profesjonalnie ułożymy – pozostawiając Tobie wyłącznie radość płynącą z jego użytkowania.

Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy serdecznie do kontaktu pod numerem telefonu +48 882 140 728

Pozdrawiamy, załoga Parkiety Dla ciebie