Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz częstszym elementem centralnego ogrzewania w polskich domach. To wydajniejszy sposób dystrybuowania energii, doskonale w dodatku współpracujący z ekologicznymi rozwiązaniami, jak np. pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi (które nie ogrzewają wody do tak wysokich temperatur, aby ogrzać kaloryfery). Popularna „podłogówka” daje również duże poczucie komfortu cieplnego (łatwiej o ciepłe stopy w zimie) i pozwala na utrzymywanie nieco niższych temperatur w pomieszczeniu, bez negatywnego oddziaływania na domowników. Jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie? Czy można połączyć ogrzewanie podłogowe  z podłogą drewnianą? Jeśli tak, to o czym trzeba pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe – zalety

O kilku najważniejszych zaletach ogrzewania podłogowego powiedzieliśmy już wyżej, ale warto przeanalizować je dogłębniej. Pomieszczenia, w których znajduje ono zastosowanie, wyglądają schludniej i estetyczniej – brakuje w nich przede wszystkim kaloryferów, na których gromadzi się kurz i zanieczyszczenia.  Niemal nie zachodzi również w takim przypadku unoszenie konwekcyjne, jak nad tradycyjnym ogrzewaniem, więc przebywanie w takim pomieszczeniu nie będzie negatywnie wpływało na samopoczucie alergików, a także utrzymanie w czystości takiego pomieszczenia będzie zdecydowanie mniej pracochłonne. 

W związku z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi emisyjności i energooszczędności nowo powstających budynków i obiektów, a także licznymi programami dotującymi termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, w wielu domach konieczne staje się zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Niskoemisyjne źródła ciepła, z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi na czele – najefektywniej pracują, ogrzewając w sposób ciągły wodę wykorzystywaną do ogrzewania, ale do stosunkowo niskich temperatur – 38 do 42 stopni maksymalnie. Tradycyjne kaloryfery nie zapewniają odpowiedniej powierzchni wymiany cieplnej, aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Ogrzewanie podłogowe pozwala na zamianę całej podłogi w „grzejnik”, dzięki czemu powierzchnia ta ulega znacznemu powiększeniu i pozwala na spokojne utrzymywania ustawionej temperatury we wnętrzu, nawet przy tak niskiej temperaturze wody krążącej w obiegu. 

Z ogrzewaniem podłogowym związana jest jeszcze jedna zaleta – nie marzniemy w nogi. Jak pokazują niektóre badania, nawet w temperaturze 15 stopni możemy odczuwać komfort termiczny, jeśli ciepło jest dystrybuowane od dołu. Ciepłe powietrze naturalnie udaje się ku górze, ogrzewając nas, a ciepłe stopy sprawiają, że nie odczuwa się żadnych negatywnych konsekwencji takiego obniżenia temperatury. W domach, w których postawiono na takie ogrzewanie, można pozwolić sobie na obniżenie temperatury o kilka stopni, względem tradycyjnego ogrzewania i nadal czuć się komfortowo – oszczędzając pieniądze i przyczyniając się do emisji mniejszej ilości gazów cieplarnianych podczas ogrzewania. 

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Dobór odpowiedniej podłogi dla domu ogrzewanego „podłogówką” ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze, nie każdy materiał w równym stopniu oddaje ciepło, a to jest dokładnie, co chcemy uzyskać, ogrzewając pomieszczenia „od dołu” – zależy nam przecież na jak najmniej ograniczonym przenikaniu ciepła do góry. Ponadto nie każdy materiał równie dobrze znosi ogrzewanie – może mieć skłonność do pękania, kruszenia się czy rozsychania. Czy więc drewno na ogrzewanie podłogowe to rozsądna propozycja? 

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – tak, ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze jest jak najbardziej możliwe, z tym że trzeba liczyć się z tym, że nie każdy rodzaj podłogi będzie z takim ogrzewaniem dobrze współgrał. Wbrew obiegowym opiniom można cieszyć się parkietem czy deską na podłodze, która jest ciepła – co dodatkowo podnosi komfort chodzenia boso po mieszkaniu. Oczywiście nie wszystkie rodzaje podłóg drewnianych są wskazane przy ogrzewaniu podłogowym – niektóre mogą bardzo źle znosić zmiany temperatur, charakterystyczne dla nagrzewania się i stygnięcia podłogi podczas ogrzewania tą drogą. Warto przeanalizować rodzaj drewna, grubość desek, a montaż zlecić specjalistom z odpowiednim stażem. Drewno nie powinno stanowić za dużego oporu cieplnego, a także cechować się wysoką stabilnością wymiarową, dzięki czemu będzie odporne na odkształcenia. 

Wśród rodzajów drewna odpornych na różnice temperatur, a także regularne nagrzewanie i stygnięcie, można wymienić dąb, tek, iroko i doussie. W naszym kraju szczególnie popularny i łatwo dostępny jest ten pierwszy gatunek, pozwalając na wykonanie pięknej i trwałej podłogi, która gwarantuje doskonałe warunki użytkowe nawet przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego. Solidne deski dębowe (choć nie tylko) wykonane w odpowiedniej technice (np. z nacięciami poprzecznymi i podłużnymi od spodu) cechują się bardzo dużą stabilnością i doskonale sprawdzają się – obok parkietu i paneli – jako materiał wykończeniowy ogrzewanych podłóg. Drewna o wysokiej gęstości i co za tym idzie, przewodności cieplnej doskonale się sprawdzają w tej roli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosowanie takie znalazła deska lita, która może być grubsza od warstwowej (a więc pozwalać na dłuższą eksploatację) przy zachowaniu podobnych parametrów użytkowych. Możliwe jest również wykonanie projektu, który obejmie ogrzewanie podłogowe na lewarach, a także inne wariacje konstrukcji podłogi – ograniczeniem może być wyłącznie Twoja wyobraźnia. 

Rodzaje ogrzewania podłogowego, które pasują do drewna

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania jest niezwykle ważny. Z jednej strony pozwoli w pełni wykorzystać zapewniane przez ogrzewanie podłogowe zalety, z drugiej nie może negatywnie wpływać na położone na podłodze drewno. Na rynku dominuje wodne lub elektryczne ogrzewanie – różnią się kosztami inwestycji i technologią wykonania, ale najważniejsze dla podłogi drewnianej jest to czy można kontrolować generowaną przez nią temperaturę. Nie zaleca się, żeby w jakimkolwiek punkcie przekraczała ona 27 stopni. Dlatego konieczne jest wykorzystanie termostatów i innych mechanizmów pozwalających na skuteczną regulację. Jeśli natomiast w pomieszczeniu znajdują się strefy, które nie będą ogrzewane w ten sam sposób, to pomiędzy nimi a strefami ogrzewanymi musi znajdować się szczelina dylatacyjna, oddzielająca oba obszary. 

Ogrzewanie podłogowe i drewno – to wcale nie jest niemożliwe

Decydując się na wykonanie ogrzewania podłogowego i łącząc go z drewnianą podłogą, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Dobre skomponowanie takiego zestawu będziesz najprawdopodobniej potrzebować fachowej pomocy. Niezależnie jednak na jakie ogrzewanie podłogowe się zdecydujesz, technologia ta dość dobrze współgra z pięknymi drewnianymi podłogami i mając na uwadze kilka ważnych aspektów, z powodzeniem możesz czerpać korzyści z oferowanych dobrodziejstw. Przy dobrym rozplanowaniu i fachowym montażu możesz liczyć na naprawdę fachowe rezultaty. Piękna, trwała i ciepła w dotyku podłoga w nowoczesnym mieszkaniu – to wszystko naprawdę leży w zasięgu ręki!

Wszystkich zainteresowanych ofertą sprzedaży oraz montażu zapraszamy do kontaktu.