Drewniana podłoga to nie tylko piękne i przytulne wnętrze oraz gwarancja ponadczasowego stylu w mieszkaniu, ale również trwałe rozwiązanie, które odpowiednio konserwowane może spokojnie służyć przez dekady. Niestety wiele osób nieświadomie przyczynia się do przyspieszonego zużycia podłogi drewnianej czy parkietu, między innymi poprzez niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne. O czym więc pamiętać, zabierając się za mycie i konserwację drewna?
Jak myć drewnianą podłogę?
To z pozoru łatwe pytania przysparza wielu osobom wątpliwości. Z jednej strony drewno nie lubi być namaczane, co może prowadzić do daleko idących zmian w jego wyglądzie i strukturze. Z drugiej jednak strony podłogi drewniane – niezależnie czy są to deski, parkiety czy panele – są wykończone na „gładko”, co powoduje, że skuteczne usunięcie zabrudzeń i plam wymaga zastosowania detergentów, których nie da się aplikować bez wykorzystania wody. Dlatego rutyna związana z dbaniem o czystość powinna obejmować zarówno regularne odkurzanie podłogi przy wykorzystaniu specjalnej szczotki, jak i przecieranie wilgotnym (ale nie mokrym) mopem, najlepiej korzystając przy tym z jednego z dedykowanych preparatów.
W przypadku trudnych do usunięcia plam sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – skrobanie czy szorowanie mogłoby bowiem uszkodzić powierzchnię podłogi, a ewentualne rysy możliwe byłyby do usunięcia wyłącznie podczas cyklinowania. Z tego względu w sytuacji, gdy dojdzie do wylania się na podłogę płynów i innych substancji, które po zaschnięciu są trudne do usunięcia, należy jak najszybciej działać – dopóki jeszcze są relatywnie niegroźne. Najlepiej do tego wykorzystać ręcznik papierowy lub wilgotną szmatkę. W zależności od substancji dobre rezultaty przynoszą różne detergenty – woda z płynem do mycia (na przykład śmietana, mleko, tłuszcze, owoce i soki), alkohol metylowy (atramenty, tusze, kosmetyki, niektóre kleje) czy spirytus (smoła, olej, pasta do butów). Odpowiednia pielęgnacja podłogi jest szczególnie ważna w przypadku posiadania podłogi pokrytej olejami i woskami, które są podatniejsze na nasiąkanie i mają znacznie bardziej porowatą strukturę.
Właściciele podłóg drewnianych powinni pamiętać także o tym, że aby utrzymać ją w należytym stanie przez lata, nie powinno się stosować popularnych detergentów przeznaczonych do paneli winylowych, płytek czy innych rodzajów podłóg. Środki takie bardzo często są zbyt agresywne, powodując przesuszanie się drewna. Mogą także prowadzić do szarzenia i matowienia powierzchni czy kruszenia się lakieru, przez co lakierowana powłoka przestanie chronić drewno, a wilgoć zacznie przenikać do jego wnętrza. Dlatego tak ważne jest, żeby zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i doczyszczając zaschnięte plamy sięgać po dedykowane preparaty.
Pielęgnacja podłóg drewnianych
Dbanie o drewnianą podłogę obejmuje znacznie więcej, niż tylko regularne odkurzanie, przecieranie wilgotnym mopem czy dbanie o to, żeby nie doszło do zaschnięcia plam. Drewno wymaga także regularnego konserwowania, dzięki czemu wzmacnia się naniesioną warstwę ochronną, uzupełnia jej ubytki, a samej podłodze drewnianej przywraca pierwotny wygląd. Konserwacja podłogi powinna być dobrana do technologii, w jakiej wykończona jest podłoga – inaczej będzie w przypadku podłogi olejowanej, a inaczej przy podłodze lakierowanej.
Jak dbać o drewnianą podłogę, która została zabezpieczona olejowaniem?
Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne umycie podłogi, najlepiej wykorzystując do tego środek przeznaczony do dogłębnego czyszczenia podłóg drewnianych, który usunie z jej powierzchni pozostałości po poprzednich preparatach, brud, nikotynę i tłuszcze. Pracę tą wykonujemy lekko zwilżonym mopem lub szmatką. Ostatnim elementem konserwacji podłogi olejowanej jest naniesienie specjalnego wosku, a po 30 minutach podłoga będzie gotowa do użytkowania. Taki zabieg warto powtarzać przynajmniej raz na 2 miesiące. Ponadto, przynajmniej raz w roku zaleca się dokładne odświeżenie powierzchni, przy wykorzystaniu oleju pielęgnacyjnego – również tu uprzednio należy dokładnie oczyścić podłogę z pozostałości poprzednich preparatów. Po nałożeniu i wyschnięciu oleju trzeba całą powierzchnię wypolerować suchą szmatką.
Konserwacja podłogi lakierowanej
Przebiega w zasadzie dość podobnie – zmieniają się głównie wykorzystywane preparaty i częstotliwość wykonywania zabiegów. Od 2 do 4 razy w roku nanosi się na uprzednio umytą powierzchnię podłogi specjalne preparaty, których zadaniem jest wyrównanie powłoki lakierowanej i uzupełnienie ewentualnych braków. W odróżnieniu od drewna olejowanego nie jest wymagane polerowanie podłogi, ale nie należy zapominać o uprzednim usunięciu starych warstw preparatu uzupełniającego warstwę lakierowaną (wykonuje się to również przy pomocy dedykowanego środka).
Pielęgnacja parkietów i podłóg drewnianych – po jakie środki sięgnąć?
Jak już wspomnieliśmy, większość uniwersalnych preparatów nie powinna być stosowana do czyszczenia podłogi drewnianej. Odpowiednie środki nie tylko pozwolą dokładnie oczyścić ich powierzchnię, ale również będą na bieżąco ją zabezpieczały przed działaniem czynników zewnętrznych.
Jednym z polecanych środków jest koncentrat Osmo Wisch-Fix, który przeznaczony jest do codziennego czyszczenia podłóg olejowanych. Zawiera w sobie nie tylko detergent, ale również dodatek naturalnych olejów roślinnych, co chroni drewno przed przesuszaniem – pielęgnuje jego powierzchnię, nawilżając i czyszcząc. Nie zawiera w sobie również żadnych niebezpiecznych dla zdrowia składników – po podłodze śmiało można chodzić boso.
Kolejny polecany środek ochronny przeznaczony jest do pielęgnacji podłóg lakierowanych. Berger-Seidle EverClear, bo o nim mowa, nakłada się na uprzednio umytą i odkurzoną podłogę. Tworzy on półmatową powierzchnię ochronną (lub antypoślizgową – zależy od wariantu), która nie wymaga polerowania, a po upływie 30 minut można normalnie użytkować podłogę. Regularnie używany znacząco wpływa na trwałość warstwy lakieru i znajdującej się pod nią deski.
Uniwersalnym środkiem do mycia podłóg drewnianych – zarówno myjką automatyczną, jak i za pomocą mopa – jest Bona Cleaner, który doskonale usuwa tłuszcz dzięki zawartości środków alkalicznych, ale robi to w sposób bezpieczny dla samego drewna, nie pozostawiając przy tym matowych ani śliskich śladów.
Parkiety dla Ciebie – środki pielęgnacyjne i dużo więcej
Bogatą ofertę starannie wyselekcjonowanych środków chemicznych stosowanych do mycia i pielęgnacji drewna znajdziesz w sklepie Parkiety dla Ciebie. Oprócz tego w sklepie dostępny jest bardzo szeroki wybór paneli, parkietów drewnianych i desek podłogowych z krajowych i importowanych gatunków drewna, co pozwoli Ci na znalezienie podłogi marzeń. Co więcej, możesz liczyć również na transport i fachowy montaż – wszystko w jednym miejscu. Znajdziesz również cenne rady pomagające na długo cieszyć się korzyściami, jakie za sobą niesie podłoga drewniana – pielęgnacja, detergenty i inne praktyczne wskazówki. Spraw, by raz ułożona podłoga cieszyła Ciebie i Twoich domowników na długo.
Więcej informacji na naszej stronie Parkiety dla Ciebie.