Montaż schodów drewnianych

Jednym z ciekawszych elementów wystroju wnętrza są schody wykonane z litego drewna. Ożywiają wnętrze pomieszczenia i nadają mu charakteru – niezależnie od tego, czy utrzymane jest ono w klasycznym, czy nowoczesnym stylu. Jednak wykonanie i montaż schodów drewnianych wcale nie jest prostym zadaniem, a kierowanie się wyłącznie ceną przy wyborze wykonawcy często kończy się rozczarowaniem. Na szczęście możesz to zlecić nam! Dlaczego warto i na jakie schody drewniane się zdecydować? 

Wykonanie i montaż schodów – to wcale nie takie łatwe

Pierwszym zastosowaniem schodów, poza wspomnianym powyżej zdobieniem wnętrza pomieszczenia, jest oczywiście umożliwienie swobodnego wchodzenia i schodzenia na wyższą kondygnację budynku. Schody muszą przy tym być bezpieczne, funkcjonalne i trwałe – co wymusza odpowiednie zaprojektowanie, dobranie optymalnej konstrukcji a także dobór drewna, które najlepiej sprawdzi się w określonych warunkach użytkowania. 

Konstrukcje schodów drewnianych mogą przybierać różne formy – warto jednak dopasować je w taki sposób, by odpowiadały potrzebom osób, które będą z nich korzystały, zapewniając im przy tym komfortową i bezpieczną eksploatację. Pod uwagę należy więc wziąć rozmiar pojedynczego stopnia, jego wysokość, liczbę stopni, a także samą konstrukcję schodów – prosty model będzie najwygodniejszy i najbardziej komfortowy, ale zajmuje dużo miejsca i w gruncie rzeczy niewiele osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie w domu. Dlatego niemałą popularnością cieszą się schody zabiegowe i kręte – zajmują zdecydowanie mniej przestrzeni, a dzięki dostosowaniu ich budowy do potrzeb użytkowników można osiągnąć naprawdę wysoki poziom komfortu. Oczywiście nie mniej ważne jest dopasowanie ich także pod względem wizualnym do wnętrza – schody nie są czymś, co wymienia się regularnie, dlatego należy starannie przyjrzeć się aranżacji reszty pomieszczenia, w których docelowo mają się znajdować.

Rodzaje schodów drewnianych

Najpopularniejsze rodzaje to schody proste, zabiegowe czy kręcone, ale na tym nie zamyka się lista rozwiązań, pomiędzy którymi trzeba dokonywać wyboru. Schody proste mogą mieć spoczniki – jeden lub dwa, co nieco modyfikuje ich konstrukcję i pozwala na zmianę ich formy. Zanim zdecydujesz się na zamówienie i zainstalowanie schodów w swoim domu, musisz również zastanowić się nad tym czy będą to schody betonowe, na które nałożone zostaną drewniane deski czy raczej będzie to konstrukcja samonośna, wykonana w całości z drewna. Adekwatnie do tego trzeba będzie dopasować grubość deski na schody. W przypadku konstrukcji samonośnej zazwyczaj będzie ona znacząco grubsza, musi bowiem zmagać się z większymi obciążeniami, podczas gdy grubość deski na schody betonowe jest zależna w większej mierze od Twoich upodobań i budżetu – wszystkie siły podczas chodzenia będą przekazywane na betonową konstrukcję. Pod uwagę należy wziąć także poręcze, które są niezbędne ze względów bezpieczeństwa, zapewniają również większy komfort podczas wchodzenia i schodzenia.

Szczególnym rodzajem są schody strychowe. Ponieważ jest to pomieszczenie, z którego korzysta się relatywnie rzadko, schody prowadzące na strych często są chowane w stropie i otwierane wraz z włazem prowadzącym na wyższą kondygnację. Montaż schodów stropowych wymaga planowania i precyzji podczas wykonywania, ponieważ z jednej strony powinny być one szczelne po zamknięciu i estetycznie komponować się z sufitem w pomieszczeniu, a z drugiej muszą być bezpieczne i nie stanowić niebezpieczeństwa – zarówno podczas otwierania i zamykania, jak i podczas chodzenia. Specjalnym rodzajem są schody nożycowe, które nawet po otwarciu nie zajmują dużych ilości miejsca, dlatego szczególnie się je rekomenduje posiadaczom małych pomieszczeń.

Montaż schodów drewnianych – dlaczego warto z nami?

Dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do Twojego domu wcale nie jest sprawą błahą. Warto rozmierzyć je w taki sposób, by same stopnie miały co najmniej 80 centymetrów szerokości, co pozwoli na swobodne przenoszenie przedmiotów o dużych gabarytach. Nie powinny przy tym mieć więcej niż 16 – 17 cm wysokości, w przeciwnym razie ich pokonywanie będzie wymagało sporych wysiłków, łatwiej będzie także o upadek. Nie mniej istotny jest także kąt nachylenia, drewno wybrane do wykończenia schodów czy wybrany schemat schodów drewnianych.

Decyzji, które należy podjąć podczas projektowania i planowania, jest mnóstwo. Wiele zależy także od wystroju, jaki pragniesz nadać wnętrzu – schody ażurowe nadają lekkości i świetnie komponują się z jasnymi, otwartymi przestrzeniami, podczas gdy zabudowane „ciężkie” schody sprawdzą się lepiej w klasycznych i obszernych wnętrzach.

Współpracując z nami, możesz skorzystasz z naszego bogatego doświadczenia – pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie, zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Nie musisz więc samodzielnie analizować wszystkich wymienionych aspektów – możesz zdać się na nasze podpowiedzi i opinie. Opracujemy dla Ciebie plan, zaprojektujemy Twoje wymarzone schody i zapewnimy najwyższej jakości wykonanie – montaż schodów drewnianych samonośnych, które nie będą budziły obaw o bezpieczeństwo, ani miały skłonności do „skrzypienia”, montaż schodów zabiegowych, które zajmą mniej miejsca, ale będą przy tym wygodne w użyciu lub wykonanie innego rodzaju schodów – według Twojego planu. Jeśli natomiast zdecydujesz się na schody betonowe lub już takie posiadasz, to wykonamy montaż stopni drewnianych, dzięki czemu będą one ozdobą Twojego domu.

Pomożemy Ci na każdym etapie – od pomiarów, poprzez projekt, wycenę, aż po montaż i zakonserwowanie Twoich nowych schodów. Dzięki profesjonalnemu wykonaniu schodów zyskujesz pewność, że będą nie tylko piękne, ale również będą niezawodnie służyły przez długie lata.

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym montażem schodów drewnianych zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy, załoga „Parkiety dla Ciebie”