Porady

Drewniane podłogi, by przez lata świetnie wyglądały i jak najlepiej służyły, potrzebują nieco troski. Oto nasze porady, jak o nie właściwie dbać.

Jak należy sprzątać drewniane podłogi?

Regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu odkurzamy podłogę za pomocą odkurzacza ze specjalną szczotką. Podłogi drewniane powinny być myte zwilżonym ale nie mokrym mopem, ponieważ nadmiar wody powoduje pęcznienie, wypaczenia oraz odbarwianie powierzchni podłóg.

Jak usunąć plamę na drewnianej podłodze?

Mokrą plamę należy natychmiast wytrzeć papierowym ręcznikiem lub szmatką. Plamy z napojów, owoców, śmietany i mleka usuwa się wodą z płynem do mycia. Tusz, atrament, kredkę do ust lub zaschnięty klej najlepiej jest usunąć alkoholem metylowym. Zimną wodą najszybciej można pozbyć się plam z krwi. Z kolei olej, smołę lub pastę do butów najefektywniej czyści biały spirytus.

Jak chronić drewnianą podłogę przed zarysowaniami?

Aby podłoga drewniana nie uległa zarysowaniu, warto do nóg krzeseł i mebli przymocować ochronne podkładki wykonane np. z filcu. Zwierzęta domowe powinny mieć obcięte pazury, co pozwoli uniknąć dodatkowych rys na drewnianej podłodze.

Podłogom i parkietom z drewna szkodzi mieszanka piasku i wody, którą wnosimy na butach do domu. Działa ona na powierzchnię jak papier ścierny. Z tego powodu przy drzwiach wejściowych oraz przy wejściu z tarasu powinny znaleźć się wycieraczki chroniące podłogę przed szkodliwym działaniem piasku i wody.

Jakich środków używać do czyszczenia drewnianej podłogi?

Podłogi i parkiety drewniane nie powinny być czyszczone środkami uniwersalnymi. Zalecamy używanie dedykowanych środków pielęgnacyjnych które ochronią podłogę.

Jak czyścić drewnianą podłogę olejowaną?

Powierzchnie olejowane powinny być czyszczone metodami suchymi. Bieżącą konserwację podłogi olejowanej ułatwi mydło podłogowe, które ją zabezpiecza. Wydajnym środkiem jest również pasta pielęgnacyjna, która odświeża i chroni podłogę olejowaną. Jeżeli podłogi olejowane wymagają gruntownego czyszczenia, warto zastosować intensywny zmywacz, który pozwoli pozbyć się różnych rodzajów brudu.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę olejowaną?

Do pielęgnacji olejowanej podłogi powinno się stosować specjalne środki zabezpieczające. Powtarzanie czynności pielęgnacyjnych co sześć miesięcy pozwoli uniknąć całkowitej renowacji podłogi, która ulega zniszczeniu. Konserwacja podłóg olejowanych może wymagać użycia oleju pielęgnacyjnego, który odświeża matową i szarą powierzchnię. Jest to odpowiedni środek do podłóg drewnianych pokrytych olejem UV na białym lub naturalnym kolorze.

Z kolei oleje naprawcze umożliwią wykonanie napraw punktowych, odświeżą i wypielęgnują drewnianą podłogę.

Jak czyścić drewnianą podłogę lakierowaną?

Do czyszczenia podłogi lakierowanej zalecamy używanie specjalnych preparatów czyszczących. Usuwają one zanieczyszczenia, pozostałości past nabłyszczających oraz innych środków pielęgnacyjnych. Środków czyszczących nie powinno się stosować zbyt często, ponieważ może to prowadzić do szarzenia, matowienia powierzchni oraz kruszenia lakieru, co zmniejsza odporność podłogi lakierowanej na wilgoć.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę lakierowaną?

Podłogi lakierowane należy także konserwować środkami pielęgnacyjnymi. Nie czyszczą one parkietu, lecz chronią warstwy lakieru. Zalecamy stosowanie preparatów wysokiej jakości, które bazują na woskach lub polimerach. Pozwala to na stosowanie ich rzadziej, przy zachowaniu tej samej jakości ochrony podłogi lakierowanej.